Jak założyć i pielęgnować ogród nowoczesny?

Projekt ogrodu nowoczesnego powstał z myślą o wszystkich miłośnikach bardziej powściągliwej formy. Trzonem kompozycji są geometrycznie strzyżone bukszpany, pomiędzy które wplotłam kontrastujące z nimi liatrie i turzyce. Lista roślin jest niedługa, zatem pielęgnacja nie powinna sprawić Wam kłopotów.

•  Stanowisko  •

Rabata, ze względu na obecność latrii, najlepiej prezentuje się na stanowisku słonecznym. Roślinom należy zapewnić glebę żyzną, próchniczną, o umiarkowanej wilgotności. Bukszpan i liatra nie mają specjalnych wymagań co do ph podłoża, natomiast turzyca preferuje gleby o odczynie lekko kwaśnym.

•  Zakładanie  •

  1. Rozłóżcie moduły Garden Box na ziemi i przymocujcie do przygotowanego podłoża. Podłoże powinno być pozbawione darni, chwastów, kamieni i śmieci, dobrze spulchnione i wyrównane. Przed rozłożeniem modułów Garden Box, powinniście usunąć wierzchnią warstwę ziemi grubości ok. 5 cm – w ten sposób zrobicie miejsce na późniejsze wysypanie kory lub żwiru.
  2. Teraz czas na wsadzenie roślin. Krzyżyki oznaczają miejsca sadzenia roślin, a numeracja podana na module odpowiada numerom roślin z „Twojej listy zakupów” umieszczonej na opakowaniu. Miejsca oznaczone krzyżykiem natnijcie wzdłuż narysowanych linii, a powstałe rogi rozchylcie na zewnątrz. W tak przygotowanych stanowiskach zróbcie dołki nieco głębsze i szersze od brył korzeniowych sadzonek. Na dno każdego dołka należy wsypać trochę kompostu lub ziemi ogrodniczej, by następnie wsadzić rośliny zgodnie z numeracją, pilnując by ich korzenie nie zawijały się ku górze. Dosypcie brakującej ziemi i dociśnijcie, by usunąć powietrze z gleby. Po wsadzeniu roślin, odgięte rogi z powrotem przywróćcie na miejsce, ale w taki sposób, aby pozostawić trochę wolnej przestrzeni wokół brył korzeniowych – dzięki temu rośliny ładnie się rozkrzewią.
  3. Po wsadzeniu wszystkich roślin dokładnie zakryjcie agrowłókninę, przysypując ją 5-centymetrową warstwą kory (powinna być dobrej jakości, przekompostowana, nie świeża, najlepiej średnia lub mielona) lub warstwą żwiru. Pamiętajcie, aby robić to bardzo starannie – materiał w żadnym miejscu nie powinien być widoczny. Na koniec podlejcie rabatę i gotowe!

•  Pielęgnacja  •

Bukszpan wieczniezielony wymaga strzyżenia. Najlepiej wykonywać je dwukrotnie każdego roku. Pierwsze cięcie należy wykonać w marcu – kwietniu, czyli przed rozpoczęciem wegetacji. Wówczas nadajemy roślinie pożądany kształt kuli i pobudzamy ją do wzrostu i zagęszczenia. Nowe przyrosty skracamy o około 1/3 ich długości. Ponowne strzyżenie przypada na koniec czerwca. Po kilku latach, gdy bukszpan osiągnie już docelową wielkość i formę, strzyżenie wystarczy wykonywać tylko raz w roku, w końcu czerwca.

Po zakończonej wegetacji, kiedy nadziemne pędy liatry są zaschnięte, ścinamy je równo nad ziemią. Turzyca jest zimozielona i nie wymaga cięcia, natomiast wiosną oczyszczamy ją z tych liści, które uschły podczas zimy.

W pierwszym roku po założeniu ogrodu nowoczesnego należy skupić się przede wszystkim na systematycznym odchwaszczaniu rabaty i jej podlewaniu. Pracy nie powinno być jednak wiele, ponieważ agrowłóknina i gruba warstwa żwiru lub kory utrzymują optymalne warunki wzrostu roślin ozdobnych, chronią przed utratą wilgoci w podłożu i wyraźnie ograniczają rozwój chwastów.

Od drugiego roku po posadzeniu regularnie nawozimy rabatę np. nawozem wieloskładnikowym. Jeśli do przykrycia agrowłókniny użyliście kory, dosypcie jej tam, gdzie zdążyła się już częściowo rozłożyć.

2017-09-19T10:21:06+00:00

Dołącz do rodziny Garden Box!

CLOSE