Jak założyć i pielęgnować ogród polski?

Ogród polski, który dla Was przygotowałam jest kwintesencją prawdziwego, tradycyjnego ogrodu na wsi. Feeria barw, gąszcz kwiatów, unoszący się w powietrzu słodki zapach lata – to wszystko przywołuje najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa. Czy nie macie ochoty stworzyć u siebie sielskiego zakątka?

•  Stanowisko 

Stanowisko powinno być słoneczne. Rośliny najlepiej rosną w glebie żyznej, próchnicznej i umiarkowanie wilgotnej. Oprócz łubinu trwałego, który preferuje kwaśny odczyn gleby, wszystkie pozostałe rośliny są tolerancyjne co do ph podłoża.

•  Zakładanie 

  1. Rozłóżcie moduły Garden Box na ziemi i przymocujcie do przygotowanego podłoża. Podłoże powinno być pozbawione darni, chwastów, kamieni i śmieci, dobrze spulchnione i wyrównane. Przed rozłożeniem modułów Garden Box, powinniście usunąć wierzchnią warstwę ziemi grubości ok. 5 cm – w ten sposób zrobicie miejsce na późniejsze wysypanie kory lub żwiru.
  2. Teraz czas na wsadzenie roślin. Krzyżyki oznaczają miejsca sadzenia roślin, a numeracja podana na module odpowiada numerom roślin z „Twojej listy zakupów” umieszczonej na opakowaniu. Miejsca oznaczone krzyżykiem natnijcie wzdłuż narysowanych linii, a powstałe rogi rozchylcie na zewnątrz. W tak przygotowanych stanowiskach zróbcie dołki nieco głębsze i szersze od brył korzeniowych sadzonek. Na dno każdego dołka należy wsypać trochę kompostu lub ziemi ogrodniczej, by następnie wsadzić rośliny zgodnie z numeracją, pilnując by ich korzenie nie zawijały się ku górze. Dosypcie brakującej ziemi i dociśnijcie, by usunąć powietrze z gleby. Po wsadzeniu roślin, odgięte rogi z powrotem przywróćcie na miejsce, ale w taki sposób, aby pozostawić trochę wolnej przestrzeni wokół brył korzeniowych – dzięki temu rośliny ładnie się rozkrzewią.
  3. Po wsadzeniu wszystkich roślin dokładnie zakryjcie agrowłókninę, przysypując ją 5-centymetrową warstwą kory (powinna być dobrej jakości, przekompostowana, nie świeża, najlepiej średnia lub mielona) lub warstwą żwiru. Pamiętajcie, aby robić to bardzo starannie – materiał w żadnym miejscu nie powinien być widoczny. Na koniec podlejcie rabatę i gotowe!

•  Pielęgnacja  •

Podczas kwitnienia roślin warto pamiętać o kilku prostych, ale istotnych zabiegach pielęgnacyjnych, które sprawią, że rabata będzie wyglądała atrakcyjnie przez bardzo długi czas. Wykonajcie je u tych roślin:

  • malwy różowej – najefektowniej i najobficiej kwitnie w drugim roku po siewie. Gdy zetniecie kwiatostany tuż po kwitnieniu, przedłużycie trwałość tej dwuletniej rośliny o 1-2 lata – w tym okresie roślina wyda więcej pędów kwiatostanowych, ale będą one niższe i z mniejszą ilością kwiatów.
  • ostróżki i łubinu trwałego  – jeśli zetniecie ich pędy kwiatostanowe po pierwszym kwitnieniu, rośliny powtórnie zakwitną jesienią
  • złocienia wielkiego i nachyłka wielkokwiatowego  – bieżące usuwanie przekwitłych koszyczków kwiatowych przedłuża okres kwitnienia całych roślin

W pierwszym roku po założeniu ogrodu polskiego należy skupić się przede wszystkim na systematycznym odchwaszczaniu rabaty i jej podlewaniu. Pracy nie powinno być jednak wiele, ponieważ agrowłóknina i gruba warstwa żwiru lub kory utrzymują optymalne warunki wzrostu roślin ozdobnych, chronią przed utratą wilgoci w podłożu i wyraźnie ograniczają rozwój chwastów.

Od drugiego roku po posadzeniu regularnie nawozimy rabatę np. nawozem wieloskładnikowym. Jeśli do przykrycia agrowłókniny użyliście kory, dosypcie jej tam, gdzie zdążyła się już częściowo rozłożyć.

2017-09-19T10:21:02+00:00

Dołącz do rodziny Garden Box!

CLOSE