Jak założyć i pielęgnować ogród wokół drzewa?

Jeśli posiadacie zacienione miejsca w ogrodzie i nie wiecie jak się z nimi uporać to świetnie się składa, bo przygotowałam dla Was projekt rabaty wokół drzewa. Rośliny dobrałam tak, by rozświetlały najciemniejsze zakątki ogrodu, wyglądały lekko i zwiewnie, a przy tym nie wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Cała rabata jest bardzo łatwa w utrzymaniu.

•  Stanowisko  •

Rabata wokół drzewa najlepiej sprawdzi się na stanowisku półcienistym, czyli takim, które jest nasłonecznione przez ok. 6 godzin lub mniej.  Gleba powinna być żyzna, próchniczna, wilgotna. Wietlica samicza wymaga lekko kwaśnego podłoża.

•  Zakładanie  •

  1. Rozłóżcie moduły Garden Box na ziemi i przymocujcie do przygotowanego podłoża. Podłoże powinno być pozbawione darni, chwastów, kamieni i śmieci, dobrze spulchnione i wyrównane. Przed rozłożeniem modułów Garden Box, powinniście usunąć wierzchnią warstwę ziemi grubości ok. 5 cm – w ten sposób zrobicie miejsce na późniejsze wysypanie kory lub żwiru.
  2. Teraz czas na wsadzenie roślin. Krzyżyki oznaczają miejsca sadzenia roślin, a numeracja podana na module odpowiada numerom roślin z „Twojej listy zakupów” umieszczonej na opakowaniu. Miejsca oznaczone krzyżykiem natnijcie wzdłuż narysowanych linii, a powstałe rogi rozchylcie na zewnątrz. W tak przygotowanych stanowiskach zróbcie dołki nieco głębsze i szersze od brył korzeniowych sadzonek. Na dno każdego dołka należy wsypać trochę kompostu lub ziemi ogrodniczej, by następnie wsadzić rośliny zgodnie z numeracją, pilnując by ich korzenie nie zawijały się ku górze. Dosypcie brakującej ziemi i dociśnijcie, by usunąć powietrze z gleby. Po wsadzeniu roślin, odgięte rogi z powrotem przywróćcie na miejsce, ale w taki sposób, aby pozostawić trochę wolnej przestrzeni wokół brył korzeniowych – dzięki temu rośliny ładnie się rozkrzewią.
  3. Po wsadzeniu wszystkich roślin dokładnie zakryjcie agrowłókninę, przysypując ją 5-centymetrową warstwą kory (powinna być dobrej jakości, przekompostowana, nie świeża, najlepiej średnia lub mielona) lub warstwą żwiru. Pamiętajcie, aby robić to bardzo starannie – materiał w żadnym miejscu nie powinien być widoczny. Na koniec podlejcie rabatę i gotowe!

•  Pielęgnacja  •

W pierwszym roku po założeniu ogrodu wokół drzewa należy skupić się przede wszystkim na systematycznym odchwaszczaniu rabaty i jej podlewaniu. Pracy nie powinno być jednak wiele, ponieważ agrowłóknina i gruba warstwa żwiru lub kory utrzymują optymalne warunki wzrostu roślin ozdobnych, chronią przed utratą wilgoci w podłożu i wyraźnie ograniczają rozwój chwastów.

Od drugiego roku po posadzeniu regularnie nawozimy rabatę np. nawozem wieloskładnikowym. Jeśli do przykrycia agrowłókniny użyliście kory, dosypcie jej tam, gdzie zdążyła się już częściowo rozłożyć.

By | 2017-09-19T10:20:59+00:00 Kwiecień 4th, 2017|Pielęgnacja ogrodów Garden Box|0 Comments

Dołącz do rodziny Garden Box!

CLOSE