Jaki projekt ogrodu wybrać?

Gotowe projekty ogrodów i rabat ogrodowych to nasz główny produkt, z którego jesteśmy dumni. Najprawdopodobniej jako pierwsza firma w kraju wprowadziliśmy to rozwiązanie w branży architektury krajobrazu, dzięki czemu mamy w tym największe doświadczenie. Wykonujemy również projekty indywidualne – pod wymiar działki i wymagania Inwestora. Chciałbym Ci nieco przybliżyć te dwa rozwiązania i wskazać różnice. Mam nadzieje, że moja podpowiedź pozwoli Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Gotowe projekty ogrodów i rabat ogrodowych

Gotowe projekty przygotowujemy w oparciu o nasze indywidualne realizacje oraz istniejące potrzeby, z którymi spotykamy się na różnych forach internetowych, grupach społecznościowych lub podczas rozmów z naszymi czytelnikami i obserwatorami (ponad 120 tys. osób). Nasze ebooki to nie jest jakaś masowa produkcja. To skrupulatnie przemyślane aranżacje, z którymi możesz zaaranżować dowolnej wielkości działkę.

Gotowe aranżacje to też odpowiedź na zmieniające się potrzeby. Przygotowaliśmy rozwiązanie, które opracowane jest w taki sposób, abyś bez większego doświadczenia wykonał/a je sprawnie i szybko u siebie w ogrodzie. Wybierasz spośród kilkudziesięciu projektów ten, który najbardziej Ci się podoba.  Sprawdzasz, czy jest na słońce, czy do cienia, następnie zamawiasz, pobierasz w ciągu kilkunastu sekund. W jeden dzień możesz przejść od wyboru projektu po zamówienie materiałów wykończeniowych.

Średnio w roku przeprowadzam kilkaset rozmów z naszymi obserwatorami i klientami, w których podpowiadam i doradzam. Następnie zebrane doświadczenia przelewamy wraz z Marzeną na projekty, dlatego nasze ebooki różnią się od innych materiałów dostępnych w sieci i są stale aktualizowane o nowe porady. Masz na przykład problem z ziemią gliniastą w swoim ogrodzie? Nie przejmuj się, też znajdziesz w nich rozwiązanie.

Projekt ogrodu 10 arów

gotowy projekt ogrodu 10 arów

Nie znam się na ogrodnictwie. Czy dam sobie radę?

Jak wspomniałem powyżej, nasze projekty to pomoc, w której znajdziesz wszystko, co niezbędne do wykonania danej aranżacji. Przeprowadzamy Cię krok po kroku przez sposób sadzenia danej rabaty lub – w przypadku ogrodów – dostarczamy wszelkie informacje, które pozwolą tobie samodzielnie wykonać dany projekt lub zlecić go wykonawcy. W projektach rabat ogrodowych znajdziesz:

 1. Listę gatunków i odmian roślin.
 2. Projekt techniczny z miejscami nasadzeń.
 3. Instrukcję jak krok po kroku wykonać rabatę ogrodową.
 4. Listę polecanych sklepów z roślinami.
 5. Informacje jak zadbać o każdą roślinę.
 6. Sposoby walki ze szkodnikami.
 7. Pytania i odpowiedzi, które ułatwią Ci zadbać o ogród.

Co jeżeli mam inny wymiar działki lub rabaty kwiatowej?

Praktycznie wszystkie przygotowane przez nas projekty rabat ogrodowych są modułowe. Oznacza to, że można je łączyć, powielać dostosowując do różnych wymiarów i miejsc w ogrodzie. W przypadku aranżacji całych ogrodów sposób komunikacji, rabaty, tarasy, ścieżki zaplanowane w taki sposób, że wystarczy usunąć lub powielić fragment i gotowe. Pamiętaj! – jeżeli potrzebujesz pomocy, zawsze możesz skorzystać z darmowych konsultacji.

Wprowadzając już prawie 10 lat temu nasze gotowe projekty, nie było jeszcze nic takiego na rynku, a przynajmniej my tego nie widzieliśmy. Projekty w postaci ebooków to był taki kosmos, że spotykaliśmy się ze skrajnymi reakcjami, a prawie każdy dziwił się, że nie sprzedajemy roślin, tylko projekty. Trafiła nam się sytuacja, w której pewna Pani złożyła zamówienie nie zapoznając się z tym co kupuje, a później jej mąż wydzwaniał do mnie z pogróżkami i wyzwiskami, że tu jest Polska i się sprzedaje polskie rzeczy, a ebooki to sobie możemy sprzedawać w Hiszpanii… 😉

Zalety gotowych projektów:

 1. Szybka i łatwa dostępność – projekty kupujesz online i są dostępne w kilka sekund.
 2. Szeroki wybór wzorów i stylów, spośród których każdy wybierze projekt dla siebie.
 3. Różne wielkości i stanowiska (słońce / cień)
 4. Niski koszt w porównaniu z projektem indywidualnym – projekty dostępne są już od 99 zł.
 5. Wielokrotny użytek – pobrane projekty z Zestawu otrzymujesz dożywotnio. Jeżeli będziesz chciał/a coś kiedyś zmienić, zawsze możesz skorzystać z innego projektu.
 6. Możliwość samodzielnego wykonania ogrodu bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy.
 7. Oszczędność pieniędzy, które można przeznaczyć na materiały wykończeniowe.
 8. Darmowe konsultacje, które wyjaśnią ewentualne wątpliwości.

Wady:

 1. Brak możliwości uczestniczenia w procesie projektowym.
 2. Brak uwzględnienia indywidualnych potrzeb i preferencji inwestora.
Gotowy projekt rabaty ogrodowej

Gotowy projekt rabaty ogrodowej

Indywidualny projekt ogrodu

Zdarzają się sytuacje, kiedy Inwestor ma konkretne wymagania co do swojej działki lub wcześniej wykonał część ogrodu (kształty rabat ogrodowych) i teraz chciałby go obsadzić roślinami. Wtedy proponujemy projekt indywidualny. W naszym przypadku to kompleksowe przygotowanie danej aranżacji pod wymagania Inwestora. Mam na myśli zrobienie czegoś na wymiar i pod konkretne preferencje.

W skład takiej realizacji wchodzą:

 1. Opiekun – czyli menager projektu, który przeprowadzi konsultacje, omawia szczegóły i odpowiada za projekty.
 2. Wizualizacje – projekt jest prezentowany już w formie wizualizacji. Na nim omawiamy szczegóły i uwzględniamy uwagi.
 3. Konsultacje – czyli etap, w którym prezentujemy projekt i nanosimy uwagi.
 4. Dokumentacja – przygotowanie projektów technicznych i dokumentacji projektowej, z którą można wykonać ogród lub jego fragment samodzielnie lub zlecić wykonawcy zewnętrznemu.

Zalety takiego rozwiązania:

 1. Uwzględnienie indywidualnych potrzeb i preferencji inwestora, stylu życia i wymarzonej atmosfery ogrodu.
 2. Możliwość konsultacji z opiekunem.
 3. Idealne dostosowanie do kształtu danego miejsca, działki, rabaty ogrodowej.
 4. Możliwość nanoszenia poprawek i indywidualnych zmian.

Wady:

 1. Długi czas oczekiwania, ponieważ projekt indywidualny w zależności od jego wielkości może być realizowany nawet kilka tygodni.
 2. Cena – projekt indywidualny jest dużo droższy niż gotowe rozwiązanie.
 3. Jednorazowy użytek – w przypadku projektu indywidualnego, jeżeli po kilku latach będziemy chcieli zmienić jego fragment, najprawdopodobniej będzie wymagało to ponownej interwencji architekta.

Ile kosztuje u nas projekt indywidualny?

Wyceny dokonujemy na podstawie metrażu rabaty lub działki i uwzględniamy jeszcze indywidualne potrzeby Inwestora. Cennik może czasem się różnić, ale kształtuje się mniej więcej w takich przedziałach (cennik maj 2024):

 1. Indywidualny projekt rabaty ogrodowej do 10 m2 – od 600 zł netto
 2. Projekt ogrodu do 100 m2 to 2000 zł netto
 3. Projekt ogrodu 1000 m2, czyli 10 arów to 3500 zł netto.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej wyceny napisz do nas na biuro@gardenbx.pl.

Indywidualny projekt rabat ogrodowej

Indywidualny projekt rabat ogrodowej

Czemu indywidualny projekt kosztuje więcej?

Projekt indywidualny to jednorazowa realizacja, która wymaga wielu godzin pracy i indywidualnego podejścia. Średnio przygotowanie projektu ogrodu trwa w naszej firmie około 21 – 30 dni roboczych, a rabaty ogrodowej około 7 – 14. Może wydawać Ci się to dziwne, że aż “tyle czasu potrzeba na ogród”, ale projekt ogrodu, czy rabaty ogrodowej to nie tylko sam dobór roślin. Żeby zaprojektować coś efektownego i funkcjonalnego potrzeba czasu. Do tego dochodzą konsultacje, prezentacje, nanoszenie uwag, przygotowanie rzetelnej dokumentacji, co jest procesem długotrwałym i bardzo ważnym. W końcu na tej podstawie Inwestor dokonuje zakupu materiałów wykończeniowych, roślin i wielu innych elementów.

Ostatnio miałem ciekawą rozmowę z potencjalnym Inwestorem. Pan zarzucił mi fakt, że projekt indywidualny ogrodu ok. 50 m2 kosztuje u nas 2000 zł netto, a 4 gotowe projekty 50 – 100 m2 zaledwie 599 zł. Wytłumaczyłem Inwestorowi, że projekt indywidualny to ok. 40 roboczogodzin i że może zawsze skorzystać z gotowego rozwiązania, lecz to do niego nie trafiało. Pan zaproponował nam 1000 zł, czyli około 25 zł za roboczogodzinę, co nie pokrywałoby kosztów realizacji, nie mówiąc już o zysku.  Z rozmowy wynikało, że Pan Inwestor miał świadomość rynkowych kosztów, dlatego postanowiłem zadać mu pytanie, na które nie otrzymałem niestety odpowiedzi: “Proszę zauważyć, że zrobienie paznokci w salonie, które trwa około godzinę kosztuje 100 zł, warsztat samochodowy za roboczogodzinę bierze min. 200 zł. Czy w związku z tym, kwota 25 zł za godzinę dla osoby, która będzie odpowiedzialna za wizerunek Pana ogrodu i domu, komfort z jego użytkowania oraz za końcowy projekt, na podstawie którego wyda Pan następnie kilkanaście tysięcy złotych na materiały wykończeniowe jest Pana zdaniem adekwatna do pracy?”

To pytanie nie miało na celu zainicjowania jakiejś kłótni. Po prostu moim zdaniem bardzo dobrze oddaje istotę sprawy…

Podsumowanie

Jeżeli zależy Ci na szybkim i dobrym rozwiązaniu do swobodnie wybierz gotowe projekty. Jeżeli masz wątpliwości to zawsze możesz do nas napisać, a my podpowiem Ci za darmo, co gdzie i jak można zamienić lub wykorzystać 🙂

Jeżeli natomiast masz wyjątkowy kształt ogrodu, chcesz, aby znalazły się w nim indywidualne rzeczy, które sprawią, że będzie to tylko i wyłącznie Twoja enklawa to skorzystaj z indywidualnej usługi. Pamiętaj tylko, że jeżeli chciałabyś/chciałbyś rozpocząć wykonanie takiego ogrodu wiosną to warto zgłosić się już jesienią, bo w zależności od wielkości działki potrzebujemy na projekt nawet kilkudziesięciu dni.

Zapraszam do współpracy Piotr Kenig

Co jeszcze może Cię zainteresować?

Aranżacja rodzinnego ogrodu 10 arów, czyli 1000 m2

Rabaty ogrodowe przy płocie – pomysły i inspiracje

Aranżacja ogrodu przed domem

Projekt ogrodu 10 arów nr 2