Jak zadbać o trawnik jesienią?

Jak zadbać o trawnik jesienią, aby pięknie wyglądał w kolejnym sezonie? Jesień to kluczowy moment dla pielęgnacji trawnika. To właśnie w tym okresie warto podjąć odpowiednie działania, które zagwarantują, że nasz zielony dywan przetrwa zimę w dobrej kondycji i na wiosnę rozkwitnie nowym życiem.

Dlaczego jesienna pielęgnacja jest tak ważna?

Regularne zabiegi pielęgnacyjne jesienią mają na celu:

  1. Wzmocnienie systemu korzeniowego: Dzięki temu trawa lepiej znosi mrozy i wiosną szybciej się regeneruje.
  2. Usunięcie chwastów i mchów: Zapobiegamy ich rozprzestrzenianiu się i szkodliwemu wpływowi na trawnik.
  3. Poprawę jakości gleby: Dzięki napowietrzaniu, usuwaniu filcu i nawożeniu gleba staje się bardziej przepuszczalna i żyzna.
  4. Zapobieganie chorobom grzybowym: Usuwając martwe źdźbła i liście, ograniczamy rozwój patogenów.

Ostatnie koszenie

Ostatnie koszenie trawnika przed zimą jest bardzo ważnym elementem jeżeli chodzi o jego pielęgnację . Jeśli trawa zostanie przycięta zbyt krótko, korzenie mogą być narażone na przemarzanie, natomiast zbyt wysoka trawa sprzyja rozwojowi chorób grzybowych i trudniej odrasta na wiosnę. Przyjmuje się, że najlepsza wysokość koszenia to około 4 cm do 5 cm.

Kiedy warto przeprowadzić ostatnie koszenie? Termin zależy od warunków atmosferycznych. Ostatnio w naszym klimacie mamy spore zawirowania pogodowe i często pierwszy śnieg mamy już w listopadzie. Z tego powodu ostatnie koszenie powinniśmy wykonać w drugiej połowie października. Jeśli jednak jesień jest ciepła, można przesunąć ten zabieg na początek listopada. Należy pamiętać, że gdy trawnik zostanie skoszony zbyt wcześnie, a ciepła pogoda sprawi, że trawa jeszcze urośnie, koszenie należy powtórzyć nawet jeżeli ten termin będzie późniejszy. Najlepiej trzymać się zasady, że ostatnie koszenie robimy na 2 tygodnie przed przymrozkami.

Nawóz jesienny GreenPlan

Created by Canva, Vecislavas Popa, DoktrTrawnik

Nawożenie trawnika jesienią

Jesienne nawożenie trawnika to istotny zabieg, który wzmacnia odporność darni na niskie temperatury, przygotowuje trawę do zimy i zapewnia jej zdrowy wzrost na wiosnę.

Kiedy? Najlepiej wykonać nawożenie w okresie wrzesień/październik.

Czym nawozimy? My do nawożenia polecamy naturalny kompost lub długo dojrzewający nawóz GREENPLAN GP Premium Jesień. Jest to doskonale zbilansowana mieszanka minerałów specjalnie przygotowana pod kątem jesiennego nawożenia. Jest prosty w użyciu, ponieważ ma postać granulatu, który można łatwo rozsypać ręcznie lub za pomocą siewnika. Nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Po aplikacji nawóz aktywuje się poprzez obfite podlanie trawnika wodą.

Usuwanie opadłych liści

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym i zdrowotnym dla trawnika jest zbieranie liści opadających z drzew. Opadłe liście zacieniają trawnik, co osłabia jego kondycję i może doprowadzać do gnicia darni. Dlatego regularne grabienie liści jest niezbędne. Zebrane liście możesz gromadzić w kompostowniku tworząc tzw. ziemię liściową.

Jeśli masz duży trawnik to warto zastanowić się nad robotem do zbierania liści lub odkurzaczem z funkcją rozdrabniania. Obie opcje są bardzo pomocne 🙂

Grabie Cell Fast

Aeracja i wertykulacja

Wertykulacja:

  1. Na czym polega? Nacinanie darni, aby usunąć filc, mech i martwe źdźbła trawy.
  2. Kiedy? Najlepiej wykonać ją we wrześniu lub na początku października.
  3. Dlaczego? Poprawia napowietrzenie gleby i ułatwia dostęp do wody.

Aeracja:

  1. Na czym polega? Nakłuwanie gleby, aby poprawić jej napowietrzenie.
  2. Kiedy? Można wykonać ją jednocześnie z wertykulacją.
  3. Dlaczego? Zapobiega zagęszczaniu gleby i ułatwia korzeniom traw rozwój, dostęp do większej ilości tlenu.

Podlewanie

Kiedy? Ostatnie jesienne dni obfitują w deszcze, ale może zdarzyć się, że przez dłuższy czas będziemy mieć suszę, dlatego warto wtedy pamiętać o podlewaniu.
Jak często? Podlewaj regularnie, ale umiarkowanie.

Ciekawe artykuły:

  1. Co zrobić z liśćmi jesienią?
  2. Piękna rabata już w marcu i kwietniu. Jak to zrobić?
  3. Jak poprawić ziemię gliniastą na rabatę ogrodową?
  4. Aranżacja małego ogrodu od 30 m2 do 50 m2 w stylu nowoczesnym
  5. Lista polecanych szkółek roślin
  6. Gotowe pomysły na aranżacje tarasu

*Artykuł zawiera lokowanie produktu i powstał we współpracy z firmą Green Plan – DoktorTrawnik.pl w ramach współpracy Ambasador Marki.